Ознаке
MIROSLAVLJEVO jevanđelje, naš najstariji sačuvani rukopis na ćirilici, u četvrtak je ponovo bilo izloženo u Narodnom muzeju. Do kraja februara, svakog prvog i poslednjeg četvrtka u mesecu svi zainteresovani će moći da vide ovaj vredni rukopis iz 12. veka, a u četvrtak je osim originalnog primerka, više od 1.500 posetilaca videlo i fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja, koje nije izlagano od 2006. godine.
Posetioci ispred Miroslavljevog jevanđelja/ Foto: Ž. KNEŽEVIĆ
Prema rečima kustosa Narodnog muzeja Marine Pejović, jevanđelje je izloženo kao prateći program izložbe „Zaveti i poruke. Stefan Nemanja – devet vekova“. Osim velike zainteresovanosti za srpsku kulturu iz doba Nemanjića, najveća gužva bila je pred „komorom“ u kojoj je bio izložen original Jevanđelja.
– Najčešće me pitaju da li mogu da prelistaju knjigu, kako je pisana, oduševljeni su što je toliko živopisna i u bojama, a tako je davno nastala – kaže Pejovićeva. – Tekst Jevanđelja je pisan perom u dve kolumne, mrkom i crnom bojom, a većina naslova crvenom. Knjiga sadrži 296 minijatura crtanih perom, a zatim bojenih četkicom crvenom, zelenom, žutom i belom bojom i ukrašenih zlatom. Minijature su u obliku zastavica i inicijala. Neki čak nisu sigurni da li je pisana na našem jziku, jer ne prepoznaju staroslovenski.
Jevanđelje je nastalo osamdesetih godina 12. veka po narudžbini humskog kneza Miroslava, o čemu govori zapis na poslednjem listu knjige. Knez Miroslav je bio brat raškog velikog župana Stefana Nemanje, čijoj je devetstotoj godišnjici rođenja posvećena aktuelna izložba. Pisano je na pergamentu i ima 181 list, u kožnom je povezu. Restaurirano je u Narodnoj biblioteci 1996. godine.
– O značaju koji prevazilazi lokalnu kulturu svedoči i upisivanje Miroslavljevog jevanđelja u Uneskovu listu svetske kulturne baštine i to u registar „Sećanje sveta“ 2005. godine – kaže Marina Pejović.
Osim originalnog primerka, prvog četvrtka ove godine bilo je izloženo i prvo fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja koje je priredio Ljubomir Stojanović i koje je 1897. godine štampano u Beču.
LOGO MUZEJA
MIROSLAVLJEVO jevanđelje se čuvalo u manastiru Hilandar do 1896. godine, kada ga je kralj Aleksandar Obrenović dobio na poklon od bratstva i doneo u Srbiju. Život Jevanđelja u muzeju započinje 1935. godine, njegovom predajom Muzeju kneza Pavla. Postalo je deo prepoznatljivog identiteta Narodnog muzeja, posebno zbog upotrebe minijature sa dve sučeljene ptice za logo Muzeja.
Vesti iz Rubrike
Miroslavljevo jevanđelje pred publikom | Kultura | Novosti.rs.